Prečo je osvetlenie interiéru také dôležité?

Osvetlenie by malo byť v súlade s farbami, veľkosťou miestnosti, dostupnosťou prirodzeného svetla a nábytkom. Ak sa spoja všetky prvky a dosiahne sa správne osvetlenie, miestnosť sa premení na dokonalú kombináciu funkčnosti a štýlu.

lustr

Usporiadanie farieb

Svetlo môže pridať alebo ubrať z farebnosti miestnosti. Tmavšie farby spôsobujú, že miestnosť pôsobí menšie a stiesnene, zatiaľ čo svetlé steny pôsobia presne opačne. Ilúzia priestoru je definovaná svetlom odrazeným od povrchov stien. Okrem toho je možné pomocou osvetlenia zjemniť farby stien. K dispozícii sú tiež zapustené svietidlá, ktoré osvetľujú podlahy. To je v protiklade so svietidlami zavesenými v strede miestnosti, ktoré poskytujú osvetľujú okolie a steny.

Funkčnosť

Jednou z hlavných úloh je funkčnosť. Osvetlenie musí slúžiť účelu. Lustre sa používajú nielen vo veľkých otvorených predsieňach, vchodoch a miestnostiach z dôvodu ich centrálneho umiestnenia, ale aj preto, že poskytujú vynikajúce osvetlenie miestnosti. Nástenné svietidlá pridávajú vizuálne dĺžku a veľkosť do vstupnej haly, a tiež osvetľujú cestu. Zvážte preto štýl, aby ste dosiahli najlepší smerový alebo luminiscenčný typ nastavenia. Pozor pri výbere lampy pre stoly a iné pracovné oblasti, kde je funkčnosť dôležitejšia ako čokoľvek iné.

osvětlení

Priestor

Prírodné aj človekom vytvorené svetlo dotvárajú ilúziu priestoru. V tmavšej miestnosti nájdete spôsoby, ako priviesť viac spektra prirodzeného svetla. Ak je miestnosť tmavá, budete sa v nej cítiť stiesnene. To sa ešte zhoršuje, ak je nábytok, ako konferenčný stolík, stôl, pohovka, stoličky a kombinácie sedadiel v menšom prostredí, príliš blízko. Rohové svietidlá, nástenné svietidlá a centrálne zavesené svetlá na strope pomáhajú rozjasniť miestnosť, ak prirodzené osvetlenie nie je k dispozícii a pomáhajú tiež vytvárať vizuálne väčší priestor. To platí pre akékoľvek prostredie – doma alebo v kancelárii. Prirodzené svetlo je uprednostňované predtým umelým, pretože lepšie odhaľuje farby a pridáva vizuálne priestor odrazom plôch. Zvážte svetlíky alebo veľké okná, ak chcete viac prirodzeného svetla, alebo použite priesvitné závesy a záclony.